Pierre Corneille

Pierre Corneille 6 Haziran 1606 yılında Fransa'nın Rouen kentinde dünyaya geldi. Norman kökenli varlıklı bir orta sınıf ailenin çocuğudur. Latince şiirler yazdı ve iki kere ödül sahibi oldu. Avukat olarak çalışmaya başlayan Corneille daha sonra Kralın danışmanlığını yaptı. 

İlk yazdığı oyun olan Melite'i 20 yaşına varmadan kaleme almıştı. Nükteli komedi olan bu oyun çok beğenildi ve yazarın da beklemediği bir başarıyı getirdi. Corneille'in yeteneğini keşfeden kardinal Richelieu oyun yazması için beş yazar topluluğuna dahil etti. karakteri bu toplu çalışmaya uygun olmayan yazar kendisine verilen oyunu Kardinal'in istediği gibi yazamayınca aralarında sorun çıktı. 

Fransız tiyatro tarihinin en önemli oyunu olan Le Cid büyük ,ilgi topladı. Bu ilgi iki rakip oyun yazarı ile arasının açılmasına neden oldu. 

Başlayan tartışmalar karşılıklı suçlamalarla devam etti. Bir kurumdan oyun için karar verilmesi istendi ve estetik açıdan başarılı tiyatro açısından yanlış olduğu düşünüldüğü için Le Cid'in sahnelenmesi yasaklandı. 

Corneille Le Cid oyunu ile gerçekten 3 birlik kuralına uymamıştı. Oyun Klasik Fransız trajedisinin ilk ürünü olarak değerlendirilmiştir. 17. yy klasik Fransız Tiyatrosunun en iyi oyunlarının temel özellikleri kurallara uymaları değildi ahlaki ikilem ve kahramanların içine düştükleri bu ikilemin derinliği üzerine yoğunlaşılmaktadır. 

Yazar Le Cid'e gelen eleştirilerden çok etkilendi ve 3 yıl yazmadı. Daha sonra yine yazmaya başladı. Corneille yaşadığı dönemde kıymeti bilinen yazarlardandır. Yaşadığı dönemde önde gelen yazarlardan övgü almıştır. 

Le Cid isimli oyunu ilk kez Ahmet Mithad tarafından Türkçe'ye çevrilerek oyun Türkiye'de sahnelenmiştir.Pierre Corneille Kitapları
%10 8,33 ₺ 7,50 ₺
0 kişi
Fransız trajedisinin kurucusu Pierre Corneille (1606-1684), 17. yüzyıl Fransız tiyatrosunun en büyük üç yazarından biridir. Fransız tiyatro tarihinin en önemli oyunu sayılan Le Cid, ilk sahnelendiğind...
%22 20,00 ₺ 15,60 ₺
%10 11,11 ₺ 10,00 ₺
0 kişi
Est-ce à dire, en terminant, que le Cid soit une chose parfaite ? Je ne le crois pas, et s’il n’est pas douteux qu’il doive éternellement demeurer l’un des chefs-d’œuvre de la scène française, le mot...
%10 15,00 ₺ 13,50 ₺