Selahattin Demirtaş

Selahattin Demirtaş 10 Nisan 1973 yılında dünyaya gelmiştir. Aslen Elazığ, Palu’ludur. Demirtaş’ın asıl mesleği avukatlıktır.

Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesinde üniversite öğrenimini tamamlayan Selahattin Demirtaş siyasete başlamadan önce serbest avukatlık yapmıştır. TBMM 25. Dönem İstanbul milletvekili olup 2014 yılından itibaren Figen Yüksekdağ ile birlikte Halkların Demokratik Partisi eş başkanlığı görevini yapmaktadır. 

2006 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Başkanlığı yapmış Türkiye İnsan Hakları vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yöneticilikleri yapmıştır.

TBBM 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili ve BDP partisi eş başkanlığı yapmıştır. Daha sonra 24. Dönem milletvekili seçimlerinde bağımsız aday olarak Hakkâri’den aday olarak tekrar milletvekili olarak seçilmiştir. 

İleri düzeyde Zazaca orta düzeyde ise İngilizce ve Kürtçe bilen Selahattin Demirtaş’ın eşi öğretmendir, Demirtaş aynı zamanda iki kız babasıdır.

Selahattin Demirtaş 2014 yılından itibaren parti eş başkanlığı görevini yapmaktadır. 2014 yılı ilk referandum yolu ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3 adaydan biri olarak katılmıştır. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 2016 yılından veri tutuklu olarak yargılanmaya başlamıştır.

Cezaevi dönemlerinde kaleme aldığı Seher isimli kitabı ile çok satanlar listesine giren Selahattin Demirtaş bu kitabında ezilen kadınları konu almıştır. 
Selahattin Demirtaş Kitapları
30 kişi
Toz duman kenarlardan, taşradan ve kuytulardan, memleketten yoksulluk halleri. Utananlar, üzülenler, âşıklar, yevmiyeciler, küçük kasabalar, hazin ve uzakta kalan hayatlar. Devran, inatçı neşesiyle g...
%25 23,00 ₺ 17,25 ₺
13 kişi
SeherSeher’deki hikayeler, heveskar işi değil insana ve yaşama duyulan derin sevginin ince bir mizahla harmanladığı has yazar işi metinler. Karşımızda, tutsaklık günlerinde vakit doldurmak için yazan...
%25 45,00 ₺ 33,75 ₺
10 kişi
Seher’deki hikayeler, heveskar işi değil insana ve yaşama duyulan derin sevginin ince bir mizahla harmanladığı has yazar işi metinler. Karşımızda, tutsaklık günlerinde vakit doldurmak için yazan biri...
%25 22,00 ₺ 16,50 ₺
27 kişi
“Bu hayatta her şeyiyle güvenebildiğiniz en az bir kişi olmalı. Yoksa kendinizi hep yalnız hissedersiniz. İnsanların çoğu yalnızdır o yüzden, yapayalnız. Yaşananlar kelepir bir hayatın ikinci el versi...
%25 35,00 ₺ 26,25 ₺
2 kişi
Written in prison, the stories in Dawn offer an unfamiliar glimpse of Turkey and the Middle East. They capture the experiences of the people behind the headlines, the voices that so often go unheard....
%12 90,00 ₺ 79,20 ₺