Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar

Sir Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859 yılında İskoçya Birleşik Krallıkta dünyaya geldi. Edinburgh Üniversitesinde tıp eğitimi alan Doyle eğitimine devam ederken kısa hikayeler yazmaya başladı. İlk iki hikayesi BR Dergisi'nde yayınlandı. 

Mezun olduktan sonra bir gemide doktorluk yaptı. Daha sonra kendi muayenehanesini açtı. 3 yıl sonra ise doktorasını tamamlayabildi. 

Tıp alanında fazla uzman olamayan Doyle, odasında hasta beklerken hikayelerini yazmaya devam etti. Yazarın ilk önemli eseri olan "Kızıl Dosya" hikayesinin en önemli özelliği Sherlock Holmes'in ilk defa bu hikayede görülmesidir. Sherlock Holmes 56 kısa hikaye ve 4 adet romanda hayat buldu ve dünyaca üne kavuştu.

1906 yılında eşi ve oğlunu, 1. dünya Savaşı'nda ise iki kayınbiraderi, kardeşi ve yeğenini kaybedince bunalıma girdi. 1912 yılında ortalığı kasırgaya çeviren Piltdown adamı aldatmacısını başlatan kişi olduğu söylenir. 

Piltdown Adamı; evrimcilerin erken dönemde yaşamış insan türünün kafa tasını bulduklarını sandığı bunun insan kafatası ve orangutan çenesinin birleştirilerek elde edilen fosilin kargaşasıdır.

Sir Arthur Conan Doyle, 7 Temmuz 1930 yılında elini göğsüne koyarak vefat etmiştir. Ölüm nedeninin kalp krizi olduğu düşünülmektedir.

Arthur Conan Doyle'in tüm eserlerine mutlaka göz atmalısın.

Sir Arthur Conan Doyle Kitapları
KATEGORİLER