Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Sir William Gerald Golding

Sir William Gerald Golding

Sir William Gerald Golding Kimdir?

Dünyaca ünlü İngiliz yazar olan Sir William Gerald Golding 19 Eylül 1911 yılında İngiltere’de doğmuştur. İlkokulu babasının müdür olduğu Marlborough’daki okulda okumuştur. Daha sonra Oxford Üniversitesindeki Brasenose Kolejinde okumuştur. 

Oxford Üniversitesinde İngiliz edebiyatı dersi alan yazar Bishop Wordsworth Okulunda İngilizce ve felsefe öğretmiştir. 1940 yılında Kraliyet Donanmasına katılmıştır. 6 yıl bir gemide subay olarak görev yapan yazara İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ‘Sir’ unvanını vermiştir. 

Sir William Gerald Golding 1993 yılında kalp yetmezliğinden İngiltere’de vefat etmiştir.

Sir William Gerald Golding’in Edebi Yönü

Yazarlığa merak saran Sir William Gerald Golding ilk şiir kitabını okuldan mezun olmadan önce yayımlamıştır. Romanlarında insan ve uygarlık üzerine kötümser ve ürkütücü konular yazmıştır.

1954 yılında yayımladığı Sineklerin Tanrısı adlı romanı çok büyük bir ilgi görmüştür. Kısa sürede dünyada en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Yakın gelecekte savaştan kaçan bir grup çocuğun bir adaya düşmesini konu alan romanda dış dünyayla bağlarının kesilmesi sonucu uygarlık unutulur ve vahşi, ilkel bir düzen kurulur. 

İnsanın doğasında kötülük yapma ve tahrip etmenin olduğunu savunan Sir William Gerald Golding bu romanı sayesinde uluslararası bir üne kavuşmuştur.

Alegorik bir anlatımla işlediği günah temasını Varisler adlı romanında başarılı bir şekilde uygulamıştır. Pincher Martin romanında ise gemisi batmış bir subayın denizin ortasında bir kayanın üzerinde verdiği yaşam mücadelesini anlatmıştır.

Yerçekimi ve Piramit adlı eserlerinde ise orta yaşlarda bulunan roman kahramanlarının geçmiş yaşantıları üzerine girdiği düşünceleri ve yenilmişlikleri alaycı bir üslupla anlatmıştır.
Sir William Gerald Golding Kitapları