Vladimir Bartol

Vladimir Bartol 24 Şubat 1903 tarihinde Trieste’de doğmuştur. Trieste o dönemler Avusturya- Macaristan İmparatorluğuna bağlıydı. Günümüzde ise İtalya sınırları arasında yer alır.

Babası posta memuru annesi feminist yazar ve öğretmen Marica Bartol’dur. Ailesi çocuklarına çok kapsamlı bir eğitim aldırdı.

Vladimir Bartol kısa hikâyelerinde kendini duyarlı bir zengin, kurgusal gücü yüksek tuhaf bir çocuk olarak tanımladı. Ruh Bilimi, biyoloji, tiyatro ve sanat gibi alanlarda kısa hikâyeler yazdı.

Bilim adamı olan Vladimir Bartol kelebek koleksiyonu yaptı ve onları araştırdı. 

Vladimir Bartol ilkokul ve ortaokula Trieste’de başladı. Üniversite eğitimi için Ljubljana Üniversitesine kayıt yaptırdı. Felsefe ve biyoloji alanında öğrenim gördü. Sloven yazar Vladimir Bartol Sigmund Freud’un çalışmalarını büyük bir dikkatle okudu.

Bilim adamı unvanı alan yazar çalışmalarına Paris Sorbonne Üniversitesinde devam etti. 1933 ve 1934 yılları arasında Sloven Belgrad haftalık dergisini çıkardı. 1941 yılına kadar ise serbest yazarlık yaptı.

II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte faşist hükümete karşı Yugoslavya Partizanları direniş hareketine dâhil oldu. 

Savaştan sonra ise doğduğu şehir olan Trieste’ye döndü. Slovenya Bilimler Akademisine üye olarak seçildi. 12 Eylül 1967 yılında hayata gözlerini yumdu. 
Vladimir Bartol Kitapları
5 kişi
Yılların eskitemediği muhteşem kitap Alamut artık Koridor Yayıncılıkta. Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikayesi. Bir tarafta Hasan Sabbah'ın yeryüzü cennetiyle ye...
%30 39,00 ₺ 27,30 ₺
0 kişi
Fedailerin Kalesi Alamut’taki sıra dışı anlatım tekniği ve muazzam düşünce derinliğinden sonra Bartol bu kitapta usta bir hikayeci olarak karşımıza çıkıyor. Aykırı karakterler ve merak uyandırıcı olay...
%30 35,00 ₺ 24,50 ₺
Tükendi
%28 18,52 ₺ 13,33 ₺