Yuval Noah Harari

Dünyaca ünlü İsrailli tarih profesörü olan Yuval Noah Harari 1976 yılında İsrail’de dünyaya gelmiştir. Seküler Doğu Avrupa kökenli bir Yahudi ailenin evladı olan yazar Haifa’da büyümüştür. Kudüs İbrani Üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimini almıştır. 

2002 yılında Oxford’da doktorasını yapmıştır. İsrail’de eş cinsel evlilik yasak olduğu için kocası Itzik’le Kanada’da evlenmiştir. Lisans ve yüksek lisansını yaptığı Kudüs İbrani Üniversitesinin Tarih Bölümünde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Yuval Noah Harari küçüklüğünden beri gerçekte neler olup bittiğini anlamaya çalışmıştır. İnsanoğlunun en temel sorularından olan kim olduğumuzu, bu dünyada be yaptığımızı, yaşamın ne demek olduğunu sorgulayarak gerçeğe ulaşmak için çaba sarf etmiştir. Bu yüzden toplumun genel olarak kabul ettiği hiçbir şeye inanmak zorunda olmadığını belirtmiştir.

Dünya Tarihi, Ortaçağ Tarihi ve Askeri Tarih konularında uzmanlaşan yazarın bu konu hakkında yaptığı çalışmalar kitap olarak yayımlanmıştır.

Makro-tarihsel sorular üzerinde yoğunlaşan Yuval Noah Harari Türkiye’de Hayvanlardan İnsanlara Sapiens adlı kitabıyla tanınmaktadır. İnsanoğlunun tarihi gelişimini anlatan bu kitapta bedensel evrimlerden ziyade daha çok insanlığın zihinsel evrimleri üzerinde durmaktadır.

Türkçe’ye çevrilen bir diğer eseri ise Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi kitabında kehanetlerden çok çıkarımlar yaparak insanlığın geleceğini nelerin beklediğini anlatmaya çalışmıştır.

Yuval Noah Harari’nin Eserleri

Hayvanlardan İnsanlara : Sapiens

Homo Deus : Yarının Kısa Bir Tarihi

Yuval Noah Harari’nin özellikle Hayvanlardan İnsanlara : Sapiens kitabı 20 farklı dile çevrilmiştir. Ayrıca dünyada en çok satanlar listesinde kendine yer edinmiştir.Yuval Noah Harari Kitapları