Ziya Osman Saba

Ziya Osman Saba, 30 Mart 1910 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir.Yedi Meşaleciler Hareketinin kurucularındandır. Şair olarak ün kazanan edebiyatçı yazar, küçük hikaye türünde de eserler vermiştir.

Ziya Osman Saba, dokuz yaşında yatılı olarak kaydedildiği Galatasaray Lisesinden 1931 yılında mezun olmuştur. İlk şiiri 1927 yılında Servet-i Fünun'da Ziya imzası ile yayınlanmıştır. Lise birinci sınıfta kalması ile bir alt sınıftaki Cahit Sıtkı ile tanışma fırsatı bularak edebiyat dünyasında ender görülen bir dostluğun oluşmasını sağlamıştır.

1928 yılında altı lise arakadaşı ile birlikte Yedi Meşale isimli ortak kitap yayınladılar. Ziya Osman Saba, kitabın başarısı üzerine ömrü boyunca topluluğun şiir anlayışına bağlı kalan tek Yedi Meşaleci olmuştur. 1936 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Yüksek öğrenimini tamamlamış aynı yıl İstanbul'da askerliğini yapmıştır.

Hukuk eğitimi sırasında bir yandan da Cumhuriyet Gazetesi muhasebe servisinde çalışan Ziya Osman Saba, 1938 yılında girdiği Emlak ve Eytam Bankasında çalışma hayatına uzun yıllar devam etmiştir.

1943 yılında Yedi Meşale'den sonra ilk kitabı olan Sebil ve Güvercinler adlı kitabı yayımlanmıştır. Daha sonra Ankara'ya tayın edilen yazar bir süre bu kentte yaşadıysa da İstanbul özleminden dolayı 1945 yılında bankadaki görevinden ayrılmıştır.

Ziya Osman Saba, 1950 yılında geçirdiği kalp krizi nedeniyle işini bırakarak yaşamının geri kalanında arkadaşı Yaşar Nabi'nin sahibi olduğu Varlık Yayınlarının kitaplarını evinde basıma hazırlayarak geçimini sağlamıştır.

Ziya Osman Saba, 29 Ocak 1957 yılında kalp krizi sonucu Kadıköy'deki evinde hayatını kaybetmiştir. Şairin Nefes Almak adlı şiir kitabı ve Değişen İstanbul adlı hikaye kitabı ölümünden sonra yayınlanmıştır.Ziya Osman Saba Kitapları
1 kişi
Burada her şey, herkes birbirine gülümsüyor. Hiçbir ihtiyar, hiçbir çirkin, hiçbir düşünceli insan resmi yok. Adeta bu fotoğrafhaneye sevinçsiz hiçbir insan ayak atmamış. Yahut fotoğrafçı, bir muvaffa...
%30 29,00 ₺ 20,30 ₺
0 kişi
Son yirmi beş yıllık şiirimizde ölümü, içinde küçükten beslediği için hiç dehşete düşmeden, irkilmeden, tam bir iman ve teslimiyetle, özleyerek beklemiş tek şairimizdir o. Tanrı’ya bu şekilde bağlılığ...
%30 25,00 ₺ 17,50 ₺
Tükendi
0 kişi
Ziya Osman Saba şiirinde, gönlümde yer etmiş dizelerden biri: “Konuşanlar, bir hüzünle sesinde...”Bu kitap da, kısacık yaşamında hüzünlü insanlara hep iyilikler dilemiş Ziya Osman Saba’nın yazılarını,...
%30 39,00 ₺ 27,30 ₺
Tükendi
%35 12,96 ₺ 8,42 ₺
Tükendi
%20 7,41 ₺ 5,93 ₺